sobota, 28 lipca 2018

Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne?


Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne?


Zalety
Funduszami powinni się zainteresować szczególnie te osoby, które pragną swoje pieniądze rzeczywiście zainwestować, a nie przechowywać na zwykłym koncie lub nisko oprocentowanej lokacie, a z kolei też nie mają zbyt wiele czasu na poznawanie i wgłębianie się w działalność rynków finansowych, czy też technik analitycznych oraz inwestowanie i pilnowanie rachunku.
W przypadku funduszy inwestycyjnych, zajmują się tym doświadczone, profesjonalne zespoły, którzy śledzą rynek i ich celem jest jak najlepsze i najkorzystniejsze zarządzanie środkami, wyszukując odpowiednich okazji do alokacji kapitału.

Z kolei osoby, którym wydaje się, że mają jednak  
za mało pieniędzy na poważne inwestycje, powinni szczególnie zainteresować się funduszami, gdyż właśnie po to zostały stworzone. Indywidualne kupowanie akcji może okazać się faktycznie nieopłacalne. Fundusze inwestycyjne dają szansę inwestorom nawet dysponującym niewielkimi kapitałami.
Przy funduszach jednak zadbać o dywersyfikacje ryzyka. Posiadając mały portfel inwestor musiałby zainwestować w jeden, czy też dwa instrumenty, co z kolei nie jest zbyt bezpieczne. Tymczasem  fundusz jest w posiadaniu, w swoim portfelu wielu instrumentów pochodzących często z różnych rynków. Dzięki temu nawet niewielki inwestor korzysta z tych dobrodziejstw dywersyfikacji ryzyka.
Celem funduszy jest osiągnąć 
jak najwyższy zysk przy założonym (i akceptowalnym przez inwestorów) poziomie ryzyka.

Większość otwartych funduszy inwestycyjnych umożliwia klientom  
szybki dostęp do ulokowanego kapitału, czyli każdy uczestnik funduszu może zażądać odkupienia jednostek. Cena odkupienia jednostki przez fundusz jest równa wartości portfela funduszy, z kolei podzielonej przez liczbę wyemitowanych jednostek.
Osoby, ceniące sobie bezpieczeństwo i które nie chciałyby powierzyć swoich środków niepewnym firmom, powinny odpowiednio wybrać fundusz.
Rynek funduszy w Polsce jest regulowany, pod kątem maksymalnego ograniczania ryzyka defraudacji środków.

Wady

Ryzyko, ryzyko i jeszcze raz ryzyko. Każda niemal inwestycja, od której oczekujemy wyższych niż stosunkowo przeciętne zyski, wiąże się z ryzykiem. To kłamstwo, a jednak ludzie często w okresie hossy na rynku akcji kompletnie zapominają o tym, że jednak ich wartość inwestycji może także spadać, a z kolei inwestując w obligacje nie pamiętają, iż one także mogą w specyficznych sytuacjach stosunkowo tracić na wartości. Dlatego też wybierając fundusz, każdy inwestor powinien dokładnie przeanalizować, w co i w jaki sposób dany fundusz inwestuje kapitał.

Nikt nie lubi opłat, ani prowizji. Jednak część kosztów i tak musimy ponosić. W końcu jest to wynagrodzenie tych, którzy pracują na nasz zysk. Fundusze pobierają kilka rodzai opłat.
  • Opłata za zarządzanie. Jest różna w zależności od typu funduszu. Nie można jej uniknąć i obniża ona wycenę jednostki. Waha się od 0,2% do 5%.
  • Opłata manipulacyjna, czyli opłata za nabycie jednostek funduszu. Wynosi zazwyczaj nie więcej niż kilka procent, ale można jej uniknąć.
Podatki

Od zysków osiąganych przez fundusze inwestycyjne, czyli zysków kapitałowych, pobiera się 
19% podatku. Jest to podatek zryczałtowany. W przypadku, gdy inwestor zlikwiduje inwestycje, nie musi się wówczas martwić wypełnianiem PIT'ów, czy kontaktem z Urzędami Skarbowymi, czy nawet odprowadzaniem podatku. Wtedy zrobi to za niego firma oferująca dany fundusz, w którą zainwestował.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz