sobota, 28 lipca 2018

Przed zainwestowaniem w fundusze inwestycyjne, pamiętaj o kilku zasadach.


Przed zainwestowaniem w fundusze inwestycyjne, pamiętaj o kilku zasadach.

Fundusze inwestycyjne

1. Przed inwestycją ustal horyzont czasowy, a także określ cele jakie pragniesz osiągnąć.

W przypadku, gdy wkrótce potrzebować będziesz gotówki (np. za kilka miesięcy do 3 lat) wówczas należy wybierać fundusze bezpieczne (np. te obligacyjne), w przypadku, gdy planujesz długoterminowe inwestowanie, wówczas można pozwolić sobie na bardziej ryzykowne produkty (takie jak fundusze akcyjne, czy też towarowe). Zbyt gwałtowna potrzeba wycofania środków inwestycyjnych może spowodować, że wówczas zrobisz to w najgorszym możliwym momencie i możesz ostatecznie nie uzyskać zysku. (patrz punkt 6).

2. Zapoznanie się z rodzajem, a także profilem funduszu.

Przede wszystkim, należy poznać jego strategię zarządzania, jak również opłaty oraz skuteczność zarządzających. Wiedza powinna zrodzić zaufanie. Monitorowanie wyników i porównanie na tle konkurencji – wiadomo, że zbyt duże odchylenia mogą być istotną informacją o jakichś zmianach lub błędach.

3. Dopasowanie rodzaju funduszu do własnej wrażliwości na ryzyko.

Sprawdź ile wyniosły w przeszłości danego funduszu, procentowe spadki wyceny od szczytu aż do dołka– po to, by zdać sobie sprawę z tego i zaakceptować, że podobny scenariusz może się w przyszłości powtórzyć.

4. Amortyzacja ryzyka za pomocą dywersyfikacji portfela.

Nie należy wrzucać wszystkich środków do jednego funduszu, należy je podzielić na części, przeznaczając część na zakup jednostek różnych funduszy.

5. Pamiętaj o ryzyku,i że historyczne, wysokie stopy zwrotu funduszu nie gwarantują podobnych wyników w przyszłości.

Rynki są zmienne, a z kolei reakcje inwestorów nieprzewidywalne. Fundusz, przodujący w danym roku, w następnym, może być w ogonie, głównie jeśli zajdą wewnętrzne zmiany zarządzających albo polityki inwestycyjnej.

6. Realizacja oczekiwań.

Wartości jednostek funduszy,głównie inwestujących w akcje, nie koniecznie tylko rosną lecz cyklicznie się w górę i w dół. Także spadki wycen są wręcz naturalnym procesem, nie warto wówczas tracić głowy, tylko wziąć do siebie fakt, że kupujesz ryzyko a nie komfort.

7. Utrzymanie dystansu wobec reklam, podpowiedzi oraz obietnic ofert funduszy i ich doradców finansowych.

Wiadomo, że ich interes nie koniecznie może być zbieżny z Twoim. Warto mieć tą świadomość, że nawet wybitni specjaliści, nie zawsze mogą przewidzieć kierunku ruchu rynku w przyszłości.

8. Nie wpadać w pułapkę euforii widząc tzw. gorące fundusze, czyli te, które mogą pochwalić się serią dorodnych zysków w ostatnich 2-3 latach.

Często takie fundusze przyciągają zbyt wiele nowego kapitału, co zkolei prowadzi do spadku efektywności albo po prostu kończy się dobra passa i koniunktura na rynku. Szczęście jest dobre, ale pod wpływem impulsu nie warto ryzykować własnym kapitałem. By złagodzić własne emocje nie należy wpłacać od razu całości kapitału, tylko podzielić go na części i inwestować regularnie, partiami.

9. Kupuj tanio, sprzedawaj drogo.

Największe wpływy środków do funduszy są na szczytach giełdowej hossy, najniższe zaś, w dołkach bessy. Wyceny poszczególnych jednostek podążają wzorem tzw. „powrotu do średniej" , czyli po spadkach zawsze przychodzą wzrosty, których część z kolei prowadzi do nowych, rekordowych poziomów. Należy pamiętać również, nawet najlepszy miewa gorsze lata.

10.Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie należy spekulować jednostkami funduszy i polować na dołki i górki.

Takie działania bardzo pogarszają wyniki w stosunku do inwestycji długoterminowej, i do tego wymuszają konieczność zapłaty podatku, gdy spekulacja nie odbywa się wewnątrz funduszu „parasolowego".




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz